V oblasti vykurovania rodinných domov je v dnešnej dobe čoraz častejšie skloňovaným vykurovanie pomocou podlahových elektrických rohoží. Rovnako často sa však môžeme stretnúť s neúplnými,skreslenými alebo nesprávnymi informáciami.
Čo to je elektrické podlahové vykurovanie?
Elektrické podlahové vykurovanie funguje na rovnakom princípe ako teplovodné podlahové vykurovanie. Sústava rozvodov uložený v skladbe podlahy rovnomerne odovzdáva teplo, vrchnej betónovej zálievke a stenám, ktoré následne toto teplo uvoľňujú do priestoru. V tomto prípade sa jedná o rovnomerne rozložený, veľkoplošný systém rohoží, ktorých vrchnú vrstvu tvorí takzvaný „had“ z odporového drôtu, ktorý vďaka svojím vlastnostiam pretvára privedenú elektrickú energiu na tepelnú energiu.
Tento spôsob síce spotrebúva vyššie množstvo elektrickej energie, avšak, toto spoľahlivo kompenzuje fakt, že nepotrebujeme spotrebúvať iné druhy paliva, ako napríklad plyn, na výrobu tepla. Elektrické vykurovanie je možné jednoducho a efektívne regulovať, rovnako ako všetky ostatné systémy vykurovania.
Z hľadiska inštalácie a je elektrické podlahové vykurovanie, najjednoduchším a najmenej náročným systémom na prípravu a samotnú montáž. Z hľadiska úspory miesta je výhodou absencia zdroja tepla, a teda tu nevzniká potreba technickej miestnosti, vďaka čomu sa rozširuje užívateľný priestor objektu. Toto spoločne pozitívne vplýva na finálnu cenu vstupnej investície. V súčasnej dobe, je tempo výstavby, a teda rozširovania plôch zastavaných obydliami také vysoké, že sa čím ďalej tým častejšie stretávame s absenciou niektorých inžinierskych sietí v oblastiach, ako je vidiek alebo podobných perifériách, ktorých parcely sú dnes najvyhľadávanejšími na stavbu obydlí.
Je to práve absencia zemného plynu, ktorá ľudí často privedie k myšlienke zadováženia si elektrického podlahového vykurovania.
Tu sa vykurovanie elektrickými rohožami, dostáva do porovnania aj s inými spôsobmi zabezpečovania tepelnej pohody obydlia. Hlavným konkurentom v tomto prípade sa stáva komplexný systém teplovodného plnohodnotného vykurovania, kde, ako zdroj tepla najčastejšie volíme tepelné čerpadlo.
Pri tomto porovnaní sa často prvoplánovo pozeráme iba po vstupnej investícií. Údaj vstupnej investície je však veľmi krátkodobý. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že stavba domu, je na celý život, nie na jednu sezónu. Prvotná vyššia investícia do tepelného čerpadla alebo rôznych alternatívnych zdrojov, napríklad solárnych panelov, je v dlhodobom hľadisku lepšou voľbou vďaka svojej finančnej návratnosti. Keď správne navrhnutý a regulovaný systém teplovodného vykurovania, napríklad
kombinácie tepelného čerpadla a podlahového vykurovania, nám dokáže priemerne náklady na vykurovaciu sezónu, za správnych podmienok, znížiť až na úroveň 30%! Úspora je v dnešnej dobe určite nezanedbateľným údajom. Bohužiaľ, v neprospech elektrického vykurovania prostredníctvom
rohoží rovnako hovoria nestabilné a chaotický rastúce ceny elektrickej energie. Preto je potrebné so spotrebovanou elektrickou energiou narábať skutočne zodpovedne a efektívne, aby nám finálny účet za spotrebu elektrickej energie nespôsoboval ďalšie starostí, ktorých ma bežný človek v dnešnom svete už aj tak dosť. Tu sa opäť do popredia, z hľadiska efektivity tlačí tepelné čerpadlo, ktorého hlavnou devízou, vyplývajúcou z princípu jeho fungovania, je, že dokáže z jedného spotrebovaného kilowattu energiu, vyrobiť niekoľkonásobne viac kilowattov tepla. Zatiaľ, čo elektrické kúrenie má pomer spotreby a výroby rovný. Súčasť, bez ktorej si už dnes nevieme život ani predstaviť je teplá voda. Pri systéme elektrického podlahového vykurovania, nevieme dodatočne pripravovať teplú úžitkovú vodu, a teda, je neoddeliteľnou súčasťou takéhoto obydlia elektrický bojler, ktorý pre nás znamená ďalšie náklady na spotrebu elektrickej energie. Pri systémoch s alternatívnymi zdrojmi, dokážeme teplú vodu pripravovať bez nákladov, napríklad solárnymi panelmi alebo pri kotloch na pelety a biomasu,
dokážeme vodu zohrievať v akumulačnej nádrži vďaka prebytočnému teplú, ktoré vzniká pri spaľovaní. Elektrická vykurovacia rohož, zdroj: fenix.sk